Historia herbu Chełmka

Chełmek:

Herb Chełmka powstał w styczniu 1969 roku. Został wyłoniony w drodze konkursu, ogłoszonego w grudniu 1968 roku. Twórcami projektu są Franciszek Jokiel oraz Andrzej Lankosz . Herb Chełmka to tarcza o polu czerwonym w dolnej części. Widnieje na niej zarys skóry zwierzęcej w kolorze żółtym, na której jest fragment koła zębatego i but w kolorze czarnym. W górnej części zarysu skóry widnieje głowa łosia. Górna część tarczy to napis Chełmek na żółtym tle.

Poniżej archiwalny artykuł z Echa Chełmka z 1968 roku ukazujący tło i kulisy powstania naszego herbu.

Herb Chełmka

„Jaki będzie herb Chełmka?”

Już niedaleko jest dzień, w którym zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1968 roku Chełmek formalnie przestanie być osiedlem, a stanie się miastem. Ta zmiana nastąpi- 1 stycznia 1969 roku, o godzinie 24.00. Uczestnicy zabaw sylwestrowych w Chełmku, a może i gdzie indziej, witając o północy Nowy Rok, wykorzystają zapewne tę okazję również i na to, aby wśród tradycyjnych życzeń noworocznych wznieść również uroczysty toast na cześć nowo narodzonego miasta i wychylić kielich wina na jego pomyślność. Miasta, przed którym- jako siedzibie Południowych Zakładów Skórzanych, Wytwórni Części maszyn Obuwniczych i Branżowego Laboratorium Przemysłu Skórzanego, podnoszących Chełmek do rangi stosunkowo silnie uprzemysłowionego ośrodka- roztaczają się wspaniałe perspektywy szybkiego rozwoju.

Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że ten rozwój nie dokona się w ciągu jednej nocy, czy też nawet jednego roku i że Chełmek po tym awansie zmieni na poczekaniu swój dzisiejszy wygląd. Na to trzeba będzie jakiś czas poczekać. Przecież Kraków też nie od razu został zbudowany. Wszystkie zresztą polskie miasta, których początki sięgają dawnych czasów przechodziły ciągnące się dziesiątkami lat proces budowy i rozbudowy. Dopiero w Polsce Ludowej proces ten jest znacznie przyśpieszony, czego dowodem są nowe, wzniesione po wyzwoleniu od podstaw miasta jak- Nowa Huta, Nowe Tychy i inne. Ale i tak sporo jeszcze wody w Przemszy upłynie, nim Chełmek stanie się miastem nie tylko z nazwy.


Chełmek - Historia herbu Chełmka
Jednak formalnie będzie nim- powtarzamy- od 1 stycznia 1969 roku. A że każde miasto, jak wiadomo, legitymuje się własnym herbem, więc i nasz Chełmek nie może tu być wyjątkiem. Chodzi tylko o to, co w tym herbie powinno stanowić główny motyw, najbardziej charakterystyczny dla przeszłości i teraźniejszości naszego miasta. Nad tym właśnie problemem zastanawiano się na specjalnie zorganizowanej- z inicjatywy Osiedlowego Komitetu FJN w Chełmku- naradzie w ostatnią sobotę listopada. W naradzie brało udział kilkunastu najbardziej tą sprawą zainteresowanych mieszkańców Chełmka, w tej liczbie: przewodniczący Komitetu FJN dyr. PZPS mgr Jan Pactwa, sekretarz KZ PZPR Marian Biel, przew. Prezydium ORN Maria Radwańska, jedni z najstarszych obywateli miejscowych Tomasz Bożek i Piotr Nowak, radny Franciszek Szymutko, kierow. Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmku Helena Orłowska, kierow. Szkoły Podstawowej w Gorzowie inż. Jerzy Kwaśny, Lucjan Firek, Albin Piwowarczyk, Rudolf Iwanek, Józef Pawlik i inni. Przybył również kustosz Muzeum Ziemi Chrzanowskiej prof. Maciej Mazaraki, wybitny znawca historii powiatu chrzanowskiego, zaproszony w charakterze doradcy. Naradę zagaił mgr Pactwa, który zapoznawszy zebranych z jej celem, prosił o wypowiadanie swych uwag i propozycji w przedmiotowej sprawie.

Herb Chełmka

Pierwszy zabrał głos prof. Mazaraki. Przytoczywszy niektóre znamienne dla przeszłości Chełmka szczegóły ze znanych mu opisów kronikarskich, wysunął projekt herbu. W dalszej dyskusji, w której zabierali głos prawie wszyscy obecni, a niektórzy jak mgr Pactwa, Bożek, Biel, Radwańska- nawet kilkakrotnie, wyłoniono jeszcze trzy projekty. Który z nich otrzyma promocję na herb Chełmka w tej chwili nie wiadomo. Decyzja taka podjęta zostanie po opracowaniu szkiców wg zgłoszonych projektów. Szkice wykonają plastycy zakładowi.

źródło: „Echo Chełmka” nr 23/24 z 1968 r.

Hej! Artykuł był ciekawy? Polub go na FB - przyda się :)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*