Spichlerz i czworaki w Bobrku

Chełmek:

Do zabytków tego typu należą spichlerz i czworaki, wybudowany przez hr. Teresę Wielopolską w tym czasie gdy powstał kościół bobrecki.

Spichlerz w Bobrku

Należy on do tzw. spichlerzy wiejskich, zwanych gospodarskimi lub folwarcznymi. Służy do przechowywania zboża do prywatnego zaopatrzenia (konsumpcja lub ziarno na siew) a częściowo na sprzedaż. Zbyt zboża był szczególnie ułatwiony w bobreckim majątku, dzięki znajdującemu się w pobliskim Gromcu portowi rzecznemu (flisackiemu) na Wiśle, który od kilku wieków należał do właścicieli Bobrka. Hrabina Wielopolska, jako osoba praktyczna i mądra, stawiając spichlerz w swym majątku, na pewno brała pod uwagę możliwość zbytu zboża i innych płodów rolnych właśnie drogą wodną.

Spichlerze folwarczne do końca XVIII w. były przeważnie drewniane, stawiane z wielkim kunsztem, oddzielnie od reszty zabudowań dla zabezpieczenia ich przed pożarem i dzięki temu nierzadko mogły przetrwać kilka stuleci. Nasz został usytuowany na terenie folwarku oddalonego o ok. 300 m na północ od pałacu. Jest on drewniany, budowany bez użycia gwoździ, piętrowy, konstrukcji zrębowej, wzorowany na śląskich spichlerzach folwarcznych. Nakryty wysokim czterospadowym dachem gontowym w latach 70-tych XX wieku, pokrytym dodatkowo papą, gdyż gonty już wtedy były mocno zniszczone, ale i obecne zabezpieczenia nie są już wystarczające.

Chełmek - Spichlerz i czworaki w Bobrku

Chełmek - Spichlerz i czworaki w Bobrku

Chełmek - Spichlerz i czworaki w Bobrku

Między parterem a piętrem budynku obiegają wokoło szerokie okapy zabezpieczające przed deszczem i wilgocią. Wewnątrz pułapy belkowane, w obu kondygnacjach na osi znajduje się sień, a po bokach dwie lokalności, w których znajdowało się zboże. Okna w formie włoskich szczelin, zabezpieczone metalowymi listwami z zadziorami lub drewnianymi kołeczkami. U wylotu parterowej sieni dwoje ozdobnych drzwi o półkolistych otworach wejściowych, z „psami” i wypustkami w kształcie wałków oraz dekoracją w postaci gwiazd wykreślonych cyrklem. Trzecie drzwi na piętrze od zachodu podobne, lecz skromniejsze. Na portalu zachodnim data budowy 1779 r. Spichlerz ten stanowi dużą wartość zabytkową i co ważne, zachowany jest w bardzo dobrym stanie, jak na tego rodzaju zabytek, dzięki temu, że stosunkowo długo był prawidłowo użytkowany, a i teraz służy jeszcze jako magazyn. Ale niezależnie od tego trzeba o nim pamiętać starać się go zachować a może zrekonstruować wtedy mógłby być ważną atrakcją turystyczną.

Czworaki w Bobrku

Klasycystyczne Czworaki podworskie są usytuowane na północny wschód od ogrodu pałacowego. Murowane, tworzące podkowę wokół dużego podworca. Główny budynek piętrowy z sienią przejazdową , półokrągłą, nakrytą pułapem belkowanym. Ciekawostką w tej części jest tzw. „podciąg”- belka na której wspiera się belka stropowa. Na fazowanym „sosrębie” data budowy – 1782 rok, prawdopodobnie z późniejszych czasów niż same Czworaki. Boki parterowe, wybudowane w czasach współczesnych, poprawione niestarannie, obecnie częściowo zamieszkałe, z pocztą i sklepem. Frontowa część od strony zachodniej, przy wjeździe do pałacu, zaś od podworca wejście na piętro (zamieszkałe) drewniane z małym balkonikiem.

Chełmek - Spichlerz i czworaki w Bobrku Chełmek - Spichlerz i czworaki w Bobrku

Fragment: W widłach Wisły i Przemszy, Halina Hebda

 

Hej! Artykuł był ciekawy? Polub go na FB - przyda się :)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*