Most na Przemszy – historia

Chełmek:

Archiwalne fotografie przedstawiające mosty na Pszemszy. Na zdjęciach można jeszcze obejrzeć instalację załadunkową dla barek, które kierowały się do Wisły, a nią – dalej w kraj.  Na dole strony skan ciekawej mapy przedstawiającej tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli miejsce, , gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Prus (później Niemiec), Austrii (później Austro-Węgier) i Rosji.

Chełmek - Most na Przemszy - historia
Chełmek - Most na Przemszy - historia Chełmek - Most na Przemszy - historia Chełmek - Most na Przemszy - historia Chełmek - Most na Przemszy - historia Chełmek - Most na Przemszy - historia

 

Pytanie za 100 punktów – kto jeszcze pamięta, gdzie znajdował się stary most? :>

Budowa nowego mostu na Wiśle

Chełmek - Most na Przemszy - historia

Chełmek - Most na Przemszy - historia

Chełmek - Most na Przemszy - historia

Fotografie mostu z dnia 25-06-2012

 

 

Chełmek - Most na Przemszy - historia

Wizualizacja mostu na Pszemszy. (2011r.)

 

Krótkie kalendarium

1570 – pierwsza wzmianka o drewnianym moście na Przemszy

1847 – przejazd H.Balzac’a przez most ,który Granicę między Królestwem Pruskim, a Cesarstwem Austriackim przekraczał w Chełmku i  tak oto o tym napisał: „(…) Nigdy w życiu nie zapomnę sceny, jaką mi zrobił urzędnik austriacki, widząc mnie z obiema rękami pełnymi pakunków i w kapeluszu na głowie, nie wiedząc, że ja nie umiem po niemiecku , wpadł w furie, że nie odkryłem głowy w jego kancelarii. On sam był w szlafroku, pantoflach i w szlafmycy. Kto kiedy pomści podróżnych za okrucieństwo celnej komory!”.

1910 – ostatnia wzmianka o drewnianej budowli

1927 – powstanie zupełnie nowej, okazałej, żelaznej konstrukcji na Przemszy wybudowanej przez krakowską firmę „Zieleniewski”

1939 – wysadzenie żelaznego mostu przez wojska polskie z grupy operacyjnej „Śląsk”

 

Trójkąt Trzech Cesarzy

Chełmek - Most na Przemszy - historia Chełmek - Most na Przemszy - historia Chełmek - Most na Przemszy - historia Chełmek - Most na Przemszy - historia

 

W książce „Historia o Trójkącie Trzech Cesarzy”, wydanej w Berlinie w 1913 roku, czytamy, że Trójkąt był atrakcją turystyczną na światową skalę. Zjeżdżali się tam ludzie z całej Europy. Maszerowali promenadą, po której obu stronach stały kramy. Sprzedawano tu pocztówki z wizerunkiem trzech cesarzy i mnóstwo innych pamiątek.

 

(materiały m.in. dzięki uprzejmości MOKSIR Chełmek)

Hej! Artykuł był ciekawy? Polub go na FB - przyda się :)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*