
Archiwalne fotografie przedstawiające mosty na Pszemszy. Na zdjęciach można jeszcze obejrzeć instalację załadunkową dla barek, które kierowały się do Wisły, a nią – dalej w kraj. Na dole strony skan ciekawej mapy przedstawiającej tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli miejsce, , gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Prus (później Niemiec), Austrii (później Austro-Węgier) i Rosji.
Pytanie za 100 punktów – kto jeszcze pamięta, gdzie znajdował się stary most? :>
Budowa nowego mostu na Wiśle
Fotografie mostu z dnia 25-06-2012
Wizualizacja mostu na Pszemszy. (2011r.)
Krótkie kalendarium
1570 – pierwsza wzmianka o drewnianym moście na Przemszy
1847 – przejazd H.Balzac’a przez most ,który Granicę między Królestwem Pruskim, a Cesarstwem Austriackim przekraczał w Chełmku i tak oto o tym napisał: „(…) Nigdy w życiu nie zapomnę sceny, jaką mi zrobił urzędnik austriacki, widząc mnie z obiema rękami pełnymi pakunków i w kapeluszu na głowie, nie wiedząc, że ja nie umiem po niemiecku , wpadł w furie, że nie odkryłem głowy w jego kancelarii. On sam był w szlafroku, pantoflach i w szlafmycy. Kto kiedy pomści podróżnych za okrucieństwo celnej komory!”.
1910 – ostatnia wzmianka o drewnianej budowli
1927 – powstanie zupełnie nowej, okazałej, żelaznej konstrukcji na Przemszy wybudowanej przez krakowską firmę „Zieleniewski”
1939 – wysadzenie żelaznego mostu przez wojska polskie z grupy operacyjnej „Śląsk”
Trójkąt Trzech Cesarzy
W książce „Historia o Trójkącie Trzech Cesarzy”, wydanej w Berlinie w 1913 roku, czytamy, że Trójkąt był atrakcją turystyczną na światową skalę. Zjeżdżali się tam ludzie z całej Europy. Maszerowali promenadą, po której obu stronach stały kramy. Sprzedawano tu pocztówki z wizerunkiem trzech cesarzy i mnóstwo innych pamiątek.
(materiały m.in. dzięki uprzejmości MOKSIR Chełmek)
Dodaj komentarz