Stara stacja kolejowa w Chełmku. Na początek zdjęcia z 2011 roku gwoli wprowadzenia…
3 marca 2006 roku przypadła rocznica stupięćdziesięciolecia powstania drogi żelaznej w Chełmku! Tego dnia, w 1856 roku, na stację w Chełmku wjechał pierwszy pociąg. Najprawdopodobniej pierwszy pociąg ciągnęła lokomotywa „Troppau”. Pewne jest natomiast, że skład kolejowy należał do towarzystwa akcyjnego C.K. Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda (k.k. Privilegirte Kaiser-Ferdinands-Nordbahn, w skrócie KFNB).
Twórcą towarzystwa i inicjatorem budowy kolei był baron Salomon Rothschild, patronem kolei stał się zaś cesarz Ferdynand. Pierwszy odcinek trasy kolejowej przebiegającej przez Chełmek – z Wiednia do Deutsch-Wagram – otwarto w roku 1837. Docelowo miała połączyć stolicę cesarstwa z kopalniami soli w Wieliczce. Budowa, finansowana z kredytów, wydłużała się.
Aż siedem lat trwała budowa odcinka Oświęcim – Trzebinia! Proszę jednak zwrócić uwagę, jak kompleksowo budowana była cała trasa – nasyp, tory, elementy specjalne, wiadukty i dworce powstawały z niczego. Wszytko trzeba było zbudować od zera, uwzględniając karczowanie bardzo dużych odcinków leśnych. Świetnie widać to na niektórych fotografiach umieszczonych poniżej.
Cesarz niecierpliwił się jednak coraz bardziej. Otwarcie linii wciąż się przeciągało, a w ówczesnych czasach podróż z Wiednia do Krakowa odbywała się aż przez teryny Prus! Nie dość zatem, że podróż się wydłużała, to zmuszała pasażerów do opuszczania na pewien krótki czas terenu swojego państwa – a tym samym na długie kontrole celne. Aby przyspieszyć prace budowlane dwór cesarski zdecydował się wysłać 2000 żołnierzy austryjackich, którzy musieli zamienić broń na łopaty.
Zdjęcia archiwalne z różnych ujęć:
Czy ktoś jest w stanie napisać, które miejsce ukazane jest na powyższej fotografii? :)
19 września 1880r na dworzec w Oświęcimiu przyjechał pociąg z samym Cesarzem Ferdynandem. Znamienity gość przyjechał z okazji złotego jubileuszu swoich urodzin. Przywitało go wtedy kilkanaście tysięcy osób, nie ma jednak niestety fotografii upamiętniających tamte wydarzenia z perspektywy mieszkańca.
Stara cesarska mapa kolejowa. Widać dobrze Kraków, Wadowice i Mysłowice. Oświęcim niestety jako stacja okazał się zbyt mały na umieszczenie na mapie.
Dodaj komentarz